szkoła rodzenia
Szkoła rodzenia
15.11.2023

Jak założyć szkołę rodzenia? 

Spis treści

Wiemy, że wiele położnych marzy o założeniu szkoły rodzenia. Wychodząc im naprzeciw, postanowiliśmy stworzyć praktyczny miniporadnik biznesowy. Przygotowaliśmy cykl artykułów, które krok po kroku pokazują proces otwierania szkoły rodzenia. 

Założenie szkoły rodzenia może wydawać się dobrym kierunkiem rozwoju kariery zawodowej. Najlepiej świadczy o tym ilość zarejestrowanych firm świadczących takie usługi. Na rynku funkcjonuje wiele szkół rodzenia, zarówno stacjonarnych i internetowych, a skoro zapotrzebowanie jest duże, konkurencja również. Chcąc założyć własną szkołę rodzenia, warto mieć świadomość, że o kursantów trzeba powalczyć. Doświadczenie to może być za mało, dlatego przed założeniem własnego biznesu, należy zrobić porządne rozeznanie i zastanowić się, czy ta droga faktycznie będzie najlepsza. 

szkoła rodzenia

O rozeznaniu rynkowym przeczytasz w kolejnym artykule. Teraz skupmy się na tym, czy w ogóle warto otwierać szkołę rodzenia, a jeśli tak, to jaką. Własna firma to świetny sposób na rozwój kariery i realizację planów zawodowych. To ogromna szansa, ale i ryzyko. Zwłaszcza prowadząc stacjonarną szkołę rodzenia trzeba być gotowym na podejmowanie najróżniejszych wyzwań. A do tego niezbędne są odpowiednie zasoby, jak chociażby umiejętność rozwiązywania problemów czy zarządzania zespołem. Oprócz tego przydaje się wiedza i doświadczenie oraz energia, czas, a także fundusze na start.

Własna szkoła rodzenia - czy to dla mnie?

Każdy, kto nosi się z zamiarem założenia własnej firmy powinien wziąć pod lupę swój potencjał przedsiębiorczości. To może przesądzić o sukcesie bądź porażce. Zdaniem psychologów w drodze na szczyt ważniejsze są cechy osobowości, zachowania i wyznawane wartości od zdolności kredytowych czy miejsca prowadzenia biznesu. Oczywiście lokalizacja i finanse inwestycyjne bardzo pomagają, ale i bez nich można dobrze sobie poradzić i stać się właścicielem świetnie prosperującej szkoły rodzenia. 

Jakie są kluczowe cechy skutecznego przedsiębiorcy? Psychologowie zwracają uwagę przede wszystkim na:

  • ambicję, potrzebę osiągnięć,
  • zdolność do podejmowania ryzyka,
  • innowacyjność, otwartość na doświadczenie,
  • autonomię,
  • poczucie skuteczności. 

Równie ważne wydają się czynniki takie jak pasja, wizjonerskie podejście, wytrwałość w dążeniu do celu i zorientowanie na zyski. W prowadzeniu firmy na pewno pomaga też silne poczucie własnej wartości, przekonanie o słuszności działania i zdolności interpersonalne. 

Niektórzy wyróżniają się odpowiednimi cechami i talentami, dzięki czemu z łatwością odnoszą sukcesy biznesowe. Nie oznacza to jednak, że skutecznym przedsiębiorcą trzeba się urodzić. Każdy może zostać człowiekiem sukcesu. Wystarczy wypracować w sobie odpowiednie cechy, zachowania, sposoby myślenia i działania, dostosowane do planów biznesowych. Bardzo pomocna może okazać się postawa nonkonformistyczna - nieuleganie dominującym nurtom i podążanie za własnymi pomysłami to sposób, by stworzyć bardzo atrakcyjną ofertę, zupełnie inną od tego, czego na rynku jest pełno. 

Szkoła rodzenia - przyszpitalna czy autorska?

Szkoły rodzenia mogą powstać przy szpitalach i przychodniach albo zupełnie od nich niezależnie. Te pierwsze zwykle łatwiej otworzyć, czy to ze względu na finansowanie, czy marketing, jednak należy je prowadzić według ściśle określonych zasad. Te drugie wymagają więcej pracy i wkładu własnego, ale pozwalają realizować własne pomysły biznesowe. 

Szkoła rodzenia - stacjonarna czy internetowa?

Założenie stacjonarnej szkoły rodzenia wymaga na pewno większego zaangażowania, zasobów i wkładu finansowego. Trzeba zainwestować w lokal i materiały szkoleniowe, zatrudnić specjalistów, ułożyć grafik zajęć… To pochłania naprawdę dużo czasu, ale też daje wiele możliwości - rozwojowych i zarobkowych.

Prostsze i mniej kosztowne jest stworzenie internetowej szkoły rodzenia. Przede wszystkim odchodzą opłaty lokalowe. Biznes online można prowadzić z domu, co pozwala zaoszczędzić pieniądze i czas na dojazdy czy prowadzenie zajęć. Raz przygotowane materiały szkoleniowe posłużą wielokrotnie i będą stanowić świetne źródło dochodu pasywnego. Oczywiście ma to swoje ograniczenia, bo szkolenia powinny być w miarę potrzeb aktualizowane.

Działalność oparta na udostępnianiu kursów online ma wiele zalet, ale i wad - jedną z nich jest ograniczony kontakt z ludźmi. Jeśli więc cenisz sobie spotkania z przyszłymi rodzicami, masz dwie możliwości - założyć internetową szkołę rodzenia z webinarami, sesjami Q&A i networkingiem albo postawić na stacjonarną szkołę rodzenia z tradycyjnymi zajęciami grupowymi. Dla niektórych najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie modelu hybrydowego - czyli prowadzenie warsztatów online i ćwiczeń stacjonarnych.