Szkoła rodzenia - rozeznanie
Szkoła rodzenia
17.11.2023

Szkoła rodzenia – rozeznanie

Spis treści

Przed założeniem szkoły rodzenia warto zapoznać się z prognozami demograficznymi dla poszczególnych województw, zorientować się, jakie jest aktualne zapotrzebowanie na lokalnym rynku, a także, jak bardzo konkurencyjny jest to obszar.

Demografia

Szkoła rodzenia - rozeznanie

Jak wynika z prognozy dzietności GUS opracowanej na lata 2013-2050 w tym czasie ma utrzymać się ujemny przyrost naturalny. Obecnie co roku w Polsce przychodzi na świat około 370 tys. dzieci. W roku 2050 liczba urodzeń ma być o 20-30% niższa w porównaniu do 2013 i wynosić około 250 tys. Mimo spadku dzietności, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych, z punktu widzenia prowadzenia szkoły rodzenia, czynników społecznych.

Polacy, tak jak wszystkie społeczeństwa krajów zachodnich, cechuje indywidualizm, dążenie do niezależności i perfekcjonizmu. Młodzi ludzie chcą się szybko usamodzielnić i decydować o sobie, własnej rodzinie i dzieciach. W tym zakresie nie polegają już tak bardzo, jak jeszcze pod koniec ubiegłego wieku, na bliskich, głównie mamach i babciach, które podpowiadały, jak urodzić i wychowywać potomstwo. Dziś ich rolę przejmują położne i specjaliści innych dziedzin (np. psychologowie i fizjoterapeuci). To pozwala wnioskować, że mimo niżu demograficznego zapotrzebowanie na szkoły rodzenia będzie się utrzymywać. Zwłaszcza w województwach mazowieckim, pomorskim i małopolskim, dla których przewiduje się nieznaczny wzrost liczby urodzeń, zarówno na obszarach miejskich jak i wiejskich.

Prognozy demograficzne dla poszczególnych województw sprawdzisz na stronie www.stat.gov.pl

Lokalizacja

Choć większość Polaków mieszka w miastach, ostatnio coraz więcej osób przeprowadza się na wieś. W 2021 roku aż 50 tys. zdecydowało się na ten krok. Ogromna większość zamiast odległej prowincji wybiera jednak peryferie miast (tzw. sypialnie), gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku, a jednocześnie wciąż mieć dostęp do usług komunalnych. 

Warto wziąć to pod uwagę, szukając odpowiedniego miejsca na szkołę rodzenia. Szczególnie, gdy w danym mieście konkurencja jest duża i trudno się przebić. Tereny podmiejskie i wiejskie, zamieszkałe przez młodych ludzi, mogą okazać się lokalizacją idealną strategicznie. Podobnie - nowe osiedla miejskie przyjazne rodzinom z dziećmi. 

Z drugiej strony dobrze, aby szkoła rodzenia znajdowała się w pobliżu (lub na terenie) szpitala z oddziałem ginekologiczno-położniczym albo wielospecjalistycznej przychodni. W okolicy powinien być też duży parking oraz przystanek komunikacji miejskiej. Dla ciężarnych kursantek odpowiednia lokalizacja jest dość ważnym, choć oczywiście nie jedynym, kryterium wyboru szkoły rodzenia.

Konkurencja

Szkoła rodzenia - rozeznanie

Istnieje wiele bezpłatnych narzędzi do analizy rynku. Najprostszy to rozmowa z pacjentkami. Jeśli masz taką możliwość, zapytaj, czy korzystały ze szkoły rodzenia, czego oczekiwały i czy kursy temu odpowiadały. Możesz też przeszukać Internet, przejrzeć fora i grupy dla przyszłych mam. W sieci znajdziesz też mnóstwo informacji na temat konkurencyjnych firm zlokalizowanych w interesującym Cię obszarze. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę frazę „szkoła rodzenia” i nazwę swojej miejscowości, a zobaczysz listę firm oferujących podobne usługi w okolicy. 

Chcąc założyć firmę w rejonie o dużej konkurencji czy też niskim wskaźniku dzietności, warto rozważyć działalność internetową. Szkoła rodzenia online działa w znacznie większym zasięgu niż stacjonarna. Mogą korzystać z niej kursanci z całej Polski i zza granicy.